szybki kontakt2

pl cz de en

projekty-ue

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

 

himountain


MTB-baner-glowny

uwaga-reklama

Twierdza Srebrna Góra
Autor: Grzegorz Podruczny i Tomasz Przerwa
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2010

2010 twierdza srebrna goraKsiążka nie ogranicza się do omówienia problemów stricte architektonicznych, czy też szerzej - militarnych. Przedstawia pełne dzieje twierdzy srebrnogórskiej, w tym zagadnień związanych z jej garnizonowym funkcjonowaniem i późniejszym pozamilitarnym wykorzystaniem. Opracowanie powstało w oparciu o bogate zasoby biblioteczne i archiwalne, dotychczas niewykorzystywane. Kluczowe znaczenie dla projektu miały wyczerpujące kwerendy zagraniczne: w berlińskich Geheimes Staatsarchiv i Staatsbiblithek, w Service Historique de l'Armée de Terre w podparyskim Vincennes i wiedeńskim Österichisches Staatsarchiv (Kriegsarchiv), w których znajdują się m.in. niezastąpione materiały kartograficzne z fazy projektowej i budowlanej, jak też dokumentacja zniszczeń wojennych w 1807 r. Przygotowana monografia wpisuje się w odnowiony w polskiej nauce dyskurs, dotyczący fortyfikacji pruskiej.


Twierdza Srebrnogórska III. Miasteczko i fortyfikacje.
Autor: Grzegorz Podruczny, Tomasz Przerwa
Wydawnictwo: ATUT
Rok wydania: 2010

2010 twierdza miasteczko"Już po raz trzeci przedstawiamy Państwu wyniki najnowszych badań na temat Srebrnej Góry i twierdzy srebrnogórskiej. W większym stopniu niż to było dotychczas, obejmują one dzieje miejscowości, co pozwala na bardziej zrównoważone i szersze podejście do historii tego zakątka Dolnego Śląska. W sumie pojawia się wyjątkowa okazja skupienia uwagi na losach niewielkiego śląskiego miasta i spojrzenia na niektóre problemy regionu właśnie z tej perspektywy. W projekcie nie mogło oczywiście zabraknąć wątków fortecznych, tj. zagadnień związanych ze wspomnianą warownią. Prezentowana publikacja zamyka pewien założony przez nas projekt, co – mamy nadzieję – nie zahamuje dalszego postępu w badaniach nad przeszłością Srebrnej Góry, niezwykłej mikrosoczewki historii Śląska." Tomasz Przerwa, Grzegorz Podruczny


Twierdza Srebrnogórska II. Wojna 1806-1807 Miasteczko.
Autor: Grzegorz Podruczny, Tomasz Przerwa
Wydawnictwo: ATUT
Rok wydania: 2008

2008 twierdza wojnaNiniejsza publikacja prezentuje rezultaty badań nad dziejami Srebrnej Góry. Historia tego górskiego miasteczka dostarcza wciąż nowych, godnych uwagi tematów badawczych. Z okazji dwustulecia oblężenia miasteczka i twierdzy przez wojska napoleońskie (1807 r.) w dniach 22-24 VI 2007 r. odbyła się w Srebrnej Górze II Srebrnogórska Konferencja Historyczna, podczas której zaprezentowano teksty, które oddajemy do rąk Czytelnika w tym oto zbiorze. Ich autorami są historycy, architekci, historycy sztuki, ale też osoby parające się nauką amatorsko, nie ustępując jednak profesjonalistom. Przy wyborze każdego tematu kierowaliśmy się potrzebą pogłębienia wiedzy o przeszłości miasteczka, unikając jednocześnie schematycznego zamknięcia w obrębie spraw czysto srebrnogórskich. Szukaliśmy dalszych lub szerszych kontekstów, które pozwalają trafniej ocenić zdarzenia „lokalne''.


W cieniu Wielkiej Sowy. Monografia Gór Sowich.
Autor: Tomasz Przerwa ( redaktor)
Wydawnictwo: NASZA Srebrnogorska Oficyna Wydawnicza
Rok wydania: 2006

2006 w cieniu wielkiej sowyKsiążka-owoc pracy 20. badaczy i krajoznawców związanych z Górami Sowimi. Część z nich urodziła się lub mieszka „w cieniu Wielkiej Sowy”, pozostali uczynili zaś z tego obszaru temat swoich dociekań naukowych. Ukazuje środowisko naturalne i przeszłość Gór Sowich w możliwie pełnym spektrum. Będzie to bowiem pierwsza pełna monografia tego rejonu. Prezentowane tam treści oparte zostały na wieloletnich badaniach naukowych i terenowych. Autorzy – historycy, archeologowie, historyk sztuki, architekt, geograf, biolog, jak też aktywni krajoznawcy – wykorzystali zasoby polskich, niemieckich i czeskich placówek archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych. Sam język prezentacji jest przystępny, całość zaś wzbogacona będzie unikatową ikonografią. Treść książki zawiera się w sześciu dziedzinach: przestrzeń, środowisko naturalne, społeczeństwo, gospodarka, turystyka i polityka, podzielonych z kolei na rozdziały.

Kolej Sowiogórska
Autor: Michał Jerczyński, Tomasz Przerwa
Wydawnictwo: NASZA Srebrnogórska Oficyna Wydawnicza
Rok wydania: 2002

2002 kolej sowiogorskaWśród licznych linii kolejowych zbudowanych na Śląsku w XIX i XX w. szczególne miejsce zajmowała Kolej Sowiogórska (Eulengebirgsbahn), która od początku cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem mieszkańców prowincji śląskiej, później zaś miłośników kolejnictwa. Sławę zapewnił jej górski odcinek zębaty pomiędzy Srebrną Górą i Nową Wsią Kłodzką. Srebrnogórska kolej zębata stanowiła jedyne tego typu rozwiązanie techniczne na Śląsku, a w obecnych granicach Polski istniała jeszcze tylko jedna linia z odcinkiem podobnego typu – Kolej Wilanowska w Warszawie. W książce przedstawiono historię Kolei Sowiogórskiej, w tym przede wszystkim dzieje i opis słynnego odcinka zębatego. Przy okazji poruszone zostało zagadnienie kolei zębatych, co pozwoli przedstawić srebrnogórską kolej w szerszej perspektywie. W pracy podjęto poza tym wątek tzw. Kolei Stołowogórskiej, która stanowiła przedłużenie Kolei Sowiogórskiej w kierunku Radkowa i podlegała tej samej sowiogórskiej spółce akcyjnej.


Dzieje Srebrnej Góry
Autor: Tomasz Przerwa
Wydawnictwo: NASZA Srebrnogórska Oficyna Wydawnicza
Rok wydania: 2001

2001 dzieje srebrnej gory(...) Klęski i nieszczęścia prześladowały mieszkańców Srebrnej Góry wielokrotnie. Po każdym upadku następowała jednak odbudowa i ponowny rozwój. Miejmy nadzieję, że miejscowość ta po raz kolejny odnajdzie swoją szansę, a odebrane po II wojnie światowej prawa miejske zostaną jej przywrócone. Obecny rozwó miasteczka wydaje się zależeć od turysyki. Nie zawsze jdnak tak było...` Tomasz Przerwa (fragment wstępu publikacji)

Złoty Stok. Srebrna Góra.
Autor: Marian Kornecki
Wydawnictwo: Ossolineum
Rok wydania: 1980

1980 zloty srebrna

forty-live

karta-biegacza

KDR tu-honorujemy-karte-duzej-rodziny

autobusy

wyroznienie

produkt roku2

ministerstwo kultury logo

instytut dziedzictwa logo

4136716
IP: 34.229.113.106
Dziś jest: 2019-07-19 14:11:20