szybki kontakt2

pl cz de en

projekty-ue

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

 

himountain


MTB-baner-glowny

uwaga-reklama

První document, který zmiňuje Stříbrnou Horu ( Silberberg) pochází z první 14. Století. Počátky města jsou spojené s odkrýváním ložisek stříbra, od kterých obec dostala svůj název. Největší rozkvět hornictví nastoupil na počatku 16. Století, kdy město získalo hornická práva. Ložiska byla odkryta v pěti a následně v osmi velkých dolech, které vznikly v Údolí Srebrnej a Údolí Chłopiny. S pstupem času se dobývání stříbra stávalo stále méně výnosné a zastavilo se po třicetileté válce. Ve výsledku prvni Slezské války celá oblast Slezska přechází pod vládu Pruského královstvi. Pruský král Fridrich II. Touží zabezpečit nově dobytá území, a proto začíná budovat dvě linie pevností. Jednu podél řeky Odry (pevnosti Koźle, Brzeg, Wroclaw, Glogow) a druhou podél pásma Sudet (pevnosti Nysa, Klodzko, Swidnica) Přesto třeti Slezská válka poukazuje na slabou stránku tohoto systému, když do Slezska vstupuje rakouské vojsko pod velením generála Laudona přes nedostatečně zabezpečené Stříbrnohorské sedlo. Jako další historická šance pro obec se tak ukázala stavba pevnosti nad Stříbrnohorským sedlem.

Donjon - v názvosloví fortifikace fort poslední obrany. Konsrrukčně nejbezpečnější místo celého opevnění, ve kterém se nacházelo mimo jiné I velení. Pro posílení obranyschopnosti Donjonu byl obehnán vnitřním suchým příkopem s hloubkou od patnácti do dvaceti metrů. Před bránou se nacházel dřevěný most, který bylo možné v případě ohrožení snadno zničit. Donjon byl obklopen sedmi bastiony, které plnily především obranné funkce. Právě bastion na sebe stahovaly útoky dělostřelectva protivníka. Navíc, díky kasematům uvnitř bastion, plnily hospodářské účely. Právě tam se nacházel lazaret-vojenská nemocnice, pivovar, pekárna atd. Díky tomu byl objekt soběstačný a mohl přetrvat obležení dlouhé tři až pět měsíců bez pomoci zvenku.

Pevnost se začala stavět v roce 1765 a budovalo ji 4000 dělníků. Projektantem byl pruský inženýr plukovník Ludwig von Regler. Posádka pevnosti čítala kolem 2500 vojáků, kteří přispívali take k rozvoji města. Přítomnost pevnosti měla take negativní stránky, během bojů při obležení pevnosti v roce 1807 bylo město téměř úplně zničeno. Zrušení pevnosti a spolu s tím take posádky způsobilo pomalý úpadek města. Pevnost přestala plnit vojenské účely, ale začala plnit ty turistické. K rozvoji turistiky přispěla výstavba železnice Sovích hor, která usnadnila příjezd do sedla. Na nádvoří Donjonu se nacházely místnosti připravané pro velení pevnosti a vyšší důstojníky. Okénka s ostěním ze světlého pískovce vivitelné v horní části fasády jsou vyústěním drenážního system, který odváděl vodu z valů Donjonu. Voda se následně využívala pro hospodářské účely a její přebytek byl skladován v cisternách vysekaných do skály. Cisterna nacházející se uprostřed nádvoří má hloubku vice než šedesát metrů. Je to jedna z několika studní na pevnosti, které byly vyhloubeny v krystalické, velmi tvrdé skále.

Kasematy.Kahždá klenutá místnost pevnosti, zasypaná vrstvou zeminy, která je chrání před bombardováním, se v odborném názvosloví nazývá kasemata. Na celé pevnosti se nachází kolem tří set kasemat v samém Donjonu kolem sto padesáti. Existují dvě úrovně kasemat-sklepní a přízemní. Byly to původně místnosti obtné i skladovací. V polovině 19. Století byla část kasemat přebuována na dělové střílny. V době míru byly tyto místnosti nejsou střílnami a loužily výlučně jako zdroj světla. Jestliže nahlédnete do okna, můžete vidět, jak silné jsou zdi Donjonu. Od uvnitř, tedy na nadměrnou vlhkost a chlad. Ukázalo se, že jejich použití pro obytné prostory vojaků je nemožné. V souvislosti s tím byl pod sedlem ve Stříbrné Hoře vybudován komplex kasáren pro 1200 vojáků.

Zvrcholu Donjonu se rozprostírá imponující panorama. V nížině, při čistém ovzduší překračuje viditelnost 50km. Horské masivy, které můzete vidět z Donjonu jsou od západu: Stolové hory, dále na jih Orlické hory, Bystřické hory, směrem na jih je viditelný Králický Sněžnik, z východní strany Zlaté hory, ale nejlépe viditelné jsou Bardzké hory. A na severu vystupuje z roviny masiv hory Ślęża. Bezprostředně pod Donjonem můžete vidět bastionové opevnění: Městský Bastion, Kavalerie, Hvěezdicovitý ravelin a také Novoměstský bastion.

Otevírací doba pevnosti:

  • 10:00-18:00 /Duben-Září/
  • 10:00-16:00 /Říjen-Březen/
  • Víkendy na dovolenou: 10:00-19:00

Vstupenky:

  • 15 zł - plné vstupenek
  • 12 zł - snížené vstupnék (studenti, důchodců)

Informace a Rezervace: +48 74-818-00-99

CHCETE-LI OBJEDNAT PROHLÍDKU V ČESKÉM JAZYCE, PROSÍM, POŽÁDEJTE O PŘEDBĚŽNÉ INFORMACE -TELEFONICKY NA ČÍSLO 0048748180099 NEBO NA E_MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

forty-live

karta-biegacza

KDR tu-honorujemy-karte-duzej-rodziny

autobusy

wyroznienie

produkt roku2

ministerstwo kultury logo

instytut dziedzictwa logo

4152251
IP: 18.232.171.18
Dziś jest: 2019-08-19 16:00:49